Jak przygotować się do wyprawy w Bieszczady?

Góry – kraina marzeń dla miłośników dzikiej natury oraz nieograniczonego spokoju. Miejsce, w którym każdy wyciszy się, odpocznie, odetchnie. To właśnie Bieszczady kojarzą się nam jako jedna z lepszych i chętniej wybieranych lokalizacji na wakacje. Czy jednak faktycznie miejsce to zasługuje na taką popularność i renomę? I czy każdy będzie w stanie spędzić tam idealne wakacje? Zanim wyjedziesz w Bieszczady mierzy się z narosłymi wokół tego tematu stereotypami i część z nich z pewnością obala.

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Raj, inna planeta, magiczna rzeczywistość. W takich słowach często opisywane są Bieszczady – czy to w ofertach reklamowych, internecie, czy biurach podróży. Dwóch leśników oraz jeden kulturoznawca postanowiło zawalczyć z legendą Bieszczad i ukazać je dokładnie takimi, jakimi one są. Bez ugładzeń i półprawd. W konsekwencji powstała sporych rozmiarów książka „Zanim wyjedziesz w Bieszczady”. Co interesujące, lektura nie skupia się wyłącznie na czasach współczesnych, a cofa się w czasie o wiele dekad. Poszukując przyczyn tak ogromnej popularności tego regionu. Czytelnicy będą mogli dowiedzieć się o wielu trudnych i skomplikowanych sytuacjach, których tłem były właśnie Bieszczady. O okresie PRL-u, gdy lokalizacja ta stała się celem desperackich ucieczek politycznych z głębi kraju. Dowiedzą się również o tym, ilu pustelników, samotników oddalających się od szarej rzeczywistości, od zanieczyszczonych miast, wreszcie od ludzi czy też i samych siebie, znalazło w Bieszczadach schronienie. Autorzy wspomną i o wielodzietnych rodzinach, które to z sobie znanych tylko powodów zdecydowały się na przeprowadzkę na łono natury. Takich historii opisujących wydarzenia autentyczne w „Zanim wyjedziesz w Bieszczady” znajdziemy mnóstwo – jest to niemała gratka dla fanów literatury faktu przepełnionej ciekawostkami i tonami nieznanych powszechnie dotąd informacji.

Kraina doświadczona przez los

Porównując Bieszczady, jakie przedstawiane nam są na spotach reklamowych do tych ukazanych w książce, zaobserwować możemy spory dysonans. Te pierwsze, wręcz perfekcyjne, nieskalane, te drugie po przejściach, mające w swej pamięci wydarzenia tragiczne, jak i do dzisiaj nam nieznane. Zapomniana wojna domowa, przygraniczny teren, który do dzisiaj budzi silne emocje i rozpala oba narody czy dzika natura – jednocześnie piękna i potwornie niebezpieczna (wilcza wataha, niedźwiedzie pilnujące swojego terytorium to tylko niektóre przykłady z licznych zagrożeń czekających na nieświadomych przybyłych). W „Zanim wyjedziesz w Bieszczady” znajdziemy dużo merytorycznej treści, sporo istotnych informacji na temat lokalizacji i okolicznych punktów orientacyjnych, a w końcu ogrom treści historycznej.